Фон дер Ляєн: Росія має заплатити за війну, а не платники ЄС
Глава Єврокомісії закликала використати заморожені російські активи для підтримки України. Йдеться про суму близько 140 мільярдів євро.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що саме Росія, а не платники податків країн ЄС, повинна нести фінансову відповідальність за війну проти України. Про це повідомляє Politico, передає РБК-Україна.
Під час виступу перед неформальним самітом лідерів Євросоюзу в Копенгагені, фон дер Ляєн наголосила, що на порядку денному стоїть питання використання 140 млрд євро заморожених російських активів. За її словами, ці кошти можна законно спрямувати на підтримку української оборони.
«Ми живемо у час великих викликів. Росія постійно перевіряє нашу стійкість і рішучість. ЄС має всі інструменти, щоб притягнути Москву до відповідальності», — підкреслила вона.
Фон дер Ляєн додала, що Європа не повинна сама фінансувати війну, адже «той, хто її розпочав, має платити за наслідки».
Її позицію підтримала прем’єрка Естонії Кая Каллас, яка зазначила, що допомога Україні має надходити з рахунків Кремля, а не з бюджетів європейських громадян.
Згідно з планом ЄС, уже з 2026 року Україна може почати отримувати репарації від Росії у формі «кредиту» від Євросоюзу на 140 мільярдів євро. Київ повертатиме ці кошти лише у випадку, якщо Москва компенсує завдані збитки — у будь-якому разі, наголошують у ЄС, Росія втратить ці гроші остаточно.